Raptem kilka dni temu można było obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tego względu warto nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do dość dużego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całego kraju. Mowa tu bezspornie o smogu, który potrafi okazać się dla całego społeczeństwa naprawdę niezwykle groźny. Niekorzystne substancje chemiczne, którymi oddychamy niestety każdego jednego dnia, mają oczywiście związek z rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. Jak wiadomo warto nieprzerwanie nauczać czym jest degradacja powietrza oraz jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.

Raptem w kilku stacjach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. W głównej mierze należy orientować się, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił też problem smogu. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji środowiska. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas ponadto, iż mniej więcej połowę smogu w naszym kraju generujemy sami w domach. Uznał, że jeśli nie zlikwidujemy kotłów zanieczyszczających nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.

Oprócz tego, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem podłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, iż problem ze smogiem a także z COVID można ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia COVID zaczęła się w lokalizacjach o niebywale wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.

Jeżeli chodzi o smog bez żadnych wątpliwości należy również mieć świadomość tego, co w zasadzie jest podstawową tego przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niszczycielskich substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych kwestii jest nieprawdopodobnie istotna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz